Ważne ogłoszenia

Od 01 października przestawiamy zegary taryfy nocnej (G12, G12W) na godzinę między 13.00 a 15.00
(dotyczy PGE BIAŁYSTOK)
Okres między 22.00 a 6.00 rano pozostaje bez zmian.

Pamiętajcie o tym !!!

Dom "Pod Prądem"

Powierzchnia domu: 126,30 m2
Powierzchnia pomieszczeń: 143,10 m2
Kubatura: 647 m3
Wysokość kalenicy: 7,2 m
Kąt nachylenia dachu: 40°

Dom powstał w latach 2007 - 2010 na bazie gotowego projektu o nazwie LMP 109 pracowni Państwa Lipińskich. Z założenia miał być niewielki i niekoniecznie bardzo "futurystyczny". Ważne było, żeby był dobrze zaizolowany i odpowiednio wentylowany, dlatego zastosowano w nim wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a ściany ocieplono 20 cm styropianem. Dom charakteryzują cztery ściany szczytowe, skierowane we wszystkie strony świata. Znajdują się w nich okna poszczególnych pomieszczeń poddasza: trzech sypialni i łazienki, stanowiących zlokalizowaną tu strefę nocną domu. Na parterze zaprojektowano pokój dzienny z kominkiem, schodami na górę i aneksem jadalni tuż przy otwartej ku salonowi kuchni. W domu znajdziemy również ustronnie położony pokój gościnny. Taka lokalizacja tego pomieszczenia, pozwala na jego pewną niezależność w stosunku do reszty pokoi. Cechą szczególną budynku jest okazały, zadaszony taras wejściowy. Dom od samego początku miał być ogrzewany energią elektryczną, więc nie ma w nim miejsca na kotłownię.
Konstrukcja domu, jego kształt oraz izolacja ścian i stropów kwalifikuje dom jako budynek energooszczędny. Woda użytkowa jest pobierana ze studni głębinowej, a ścieki odprowadzane do szamba szczelnego o pojemności 10 m3. Ze względu na zainstalowany system wentylacji z odzyskiem ciepła (wymiennik krzyżowy o sprawności 66%) dom posiada tylko jeden komin - spalinowy od kominka. W domu mieszka 5 osobowa rodzina. Cały sprzęt gospodarstwa domowego, łącznie z kuchenką do gotowania, zasilany jest prądem z sieci energetycznej. Woda użytkowa podgrzewana jest za pomocą ogrzewacza pojemnościowego o pojemności 200l.

Zainstalowane systemy grzejne i wentyalcyjne:
- piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem marki DIMPLEX VFMi
  współpracujące ze sterownikiem pogodowym: 12,0 kW
- przewody grzejne ELEKTRA VCD 17 - "zalane" w posadzce betonowej: 2,0 kW
- suszarka łazienkowa/ręcznikowa ELTERM ECOTERM I MINI: 0,32 kW
- rekuperator FLEXIT VG 400 współpracujący z rurowym wymiennikiem gruntowym: 0,33 kW
- zbiornikowy ogrzewacz wody ATLANTIC VSRS 200: 2,4 kW

Ze względu na dość dużą moc urządzeń grzejnych dom wymagał przyłączenia mocy 22 kW. W tym celu wystąpiono do zakładu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy oraz założenie licznika dwutaryfowego - dzień/noc.
Taryfa nocna obowiązuje przez cały tydzień w godzinach: 22.00 - 6.00 i 13.00 - 15.00
Istnieje możliwość wydłużenia taryfy nocnej o dodatkowe godziny obejmujące całą dobę sobót i niedziel, poczynając od piątku od godziny 22.00, a kończąc na poniedziałku o godzinie 6.00 (tzw. taryfa weekendowa). Różnica między taryfą dzienną a nocną jest znacząca i wynosi około 60% dlatego wszystkie urządzenia grzejne oraz ogrzewacz wody zasilane są tylko i wyłącznie w taryfie nocnej. Stała temperatura panująca w domu wynosi między 19 a 22 stopni C. Konstrukcja urządzeń i sposób sterowania systemem nie powoduje gwałtownego wzrostu temeratury wewnątrz pomieszczeń

Po lewej stronie znajdziecie Państwo bieżące informacje na temat rocznego zużycia prądu z wyliczonym kosztem ogrzewania.